وبــــ سایتــــــ محـمد جـوادی

مترجم: محمد جوادی

 نشر: سفیر اردهال

سال چاپ: ۱۳۸۶

ترجمه شده: از زبان انگلیسی

  دنیای امروز با تغییرات و دگرگونی‏های فراوانی همراه است و علم و تکنولوژی مسیر پیشرفت خود را به سرعت طی می‏کند. همه‏چیز در حال حرکت صعودی و همگام‏کردن خود با این رشد سریع علم است. هنر نیز از این قاعده مستثنی نیست و در تمامی بخش‏های آن از جمله نقاشی، طراحی،سرامیک، سفالگری و … افکار و روش‏های جدیدی توسط هنرمندان به‏وجود  آمده است.هنرمندان و سفالگران در تمامی نقاط جهان در حال ابداع کارهای هنری جدید هستند و با ساخت کارهای انتزاعی و روی آوردن به سبک‏های مدرنیسم و پست‏مدرنیسم همپای این پیشرفت قدم برداشته‏اند.  اما در عین حال باید توجه داشت که در کنار این پیشرفت، روش‏های سنتی خاص هر تمدن نیز حفظ شود؛ چراکه آثار باستانی و هنر بومی هر کشوری نشان دهنده‏ی میراث فرهنگی و به بیان بهتر شناسنامه ی آن کشور است و باید در حفظ و نگهداری آن کوشید.

ترجمه‏ی این کتاب نیز همزمان در راستای آشنایی با هنر سرامیک مدرن جهان و سنن کهن ملل است. در این کتاب علاوه بر استفاده از روش‏ها و سبک‏های جدید سفالگران از سرتاسر جهان و معرفی تکنیک‏های جدید به علاقمندان که ضروری به نظر می‏رسد، روش‏های استفاده شده‏ی هنرمندان و مردمان ادوار گذشته نیز ارائه شده است.

از مهم‏ترین ویژگی‏های این کتاب که آن را از کتاب‏های دیگر در این زمینه متمایز کرده است، می‏توان به موارد زیراشاره کرد:

  •         سبک نگارشی قابل فهم برای تمامی اقشار جامعه از جمله مبتدیان، علاقمندان، دانشجویان، مجموعه‏داران و سفالگران.
  •         تصاویر رنگی فراوان از مراحل مختلف کار و آثار هنرمندان معروف جهان.
  •         ارائه ی روش های کار به صورت گام به گام و کاربردی.
  •         اختصاص‏دادن یک فصل کتاب به تصاویر مختلف با موضوع‏های طبقه‏بندی‏شده از سفالگران حرفه‏ای که می‏تواند ایده‏های         خلاقانه‏ی زیادی را در اختیار علاقمندان قرار دهد.
  •         اختصاص دادن یک فصل به تاریخچه ی مصور دنیای سرامیک در جهان و آشنایی با تحولات این هنر در گذر زمان.
  •         استفاده از ۴۷۵ عکس تمام رنگی در زمینه های مختلف هنر سرامیک که در نوع خود بی نظیر است.
  •         ارائه ی اصطلاحات فنی سرامیک در انتهای کتاب برای آشنایی بیشتر خوانندگان با مفاهیم اولیه ی سفال و سرامیک.
  •         ارتباط منطقی و هماهنگ بخش های کتاب به گونه ای است که در فصل اول انواع خاک رس، پراکندگی آنها، چگونگی ترکیب‏دادن آنها و تاریخچه‏ی شکل گیری این هنر توضیح داده شده است و در فصل بعد، ساخت با دست و انواع روش‏های شکل‏دهی گل آموزش داده می‏شود. پس از آن، روش شکل‏دهی اشکال گلی مختلف با چرخ سفالگری و چگونگی تزئین با مواد مختلف و پخت آنها در کوره ارائه گردیده است. فصل آخر نیز به تاریخچه‏ی مصور دنیای سرامیک در جهان و آشنایی به تحولات این هنر در گذر زمان اختصاص دارد.

سوزان پترسون، نویسنده‏ی این کتاب، به‏عنوان سفالگر حرفه‏ای و با تجربه و استاد دانشگاه در همین رشته سعی کرده با تلفیق علم و مهارت، دانسته ها و تجربه‏های خود را به تمامی اقشار علاقمند به هنر سرامیک منتقل کند. او تجربه‏ای بالغ بر پنجاه سال در این زمینه داشته و با سفالگران مشهوری از اقصی نقاط  جهان در ارتباط است و تبادل نظر دارد. از سوابق وی می‏توان به استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، مدرسه‏ی هنر و موسیقی در کالیفرنیا، موسسه‏ی هنری چویینارد (Chouinard) در لس آنجلس، عضو آکادمی بین المللی سرامیک و … اشاره کرد. وی همچنین کتاب‏های دیگری در همین زمینه منتشر کرده است که برخی از آنها عبارتند از: شوجی هامادا، راه و روش یک سفالگر، سفالگری زن سرخ پوست و …

امید است که خوانندگان، پس از مطالعه‏ی این کتاب بینش لازم را نسبت به دنیای  جذاب سرامیک پیدا کنند.

گفتنی است این کتاب کمی پس از انتشار با استقبال علاقمندان روبه‏رو شد و به چاپ دوم رسید و در برنامه‏های مختلف رسانه‏ها و خبرگزاری‏ها از جمله برنامه‏ی کتاب ۴ درباره ی این کتاب بحث و بررسی شد.