وبــــ سایتــــــ محـمد جـوادی

مراسم رونمایی از رمان «کبوتر انگلیسی» اثر استفن کلمان چهارشنبه هفته جاری در کتابفروشی نشر «افق» برگزار می‌شود. محمد جوادی، مترجم اثر و مهدی یزدانی‌خرم به عنوان منتقد در این نشست حضور خواهند داشت.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رمان «کبوتر انگلیسی» اثر استفن کلمان با حضور محمد جوادی، مترجم اثر و مهدی یزدانی‌خرم به عنوان منتقد،  چهارشنبه، ۲۲ خردادماه در کتابفروشی افق رونمایی می‌شود.

این کتاب داستان زندگی هری، مهاجری غنایی‌الاصل است که دوست نزدیکش به قتل رسیده و او در کنار فقر و خشونتی که هر روز با آن دست

pigeon english

و پنجه نرم می‌کند، دست به کار می‌شود تا قاتلان را بیابد. هری خودش هم نمی‌داند که تا چه حد خود و مادرش را با این کار به خطر انداخته است.

جوادی، مترجم این کتاب، پیش از این به «ایبنا» گفته بود: «داستان از زبان پسری یازده ساله روایت می‌شود که به تازگی به انگلیس مهاجرت کرده و با اتفاقی دلخراش مواجه می‌شود؛ اتفاقی که برای او تجربه‌ای جالب و در عین حال اندوهناک به بار می‌آورد. با وجود واقعیت تلخ داستان که بازگوکننده وضعیت قشر نوجوان در جامعه امروز انگلستان است، کِلمان داستان را به گونه‌ای زیبا در قالب زبان محاوره‌ای نوشته است. او علاوه بر پرداختن به طرح اصلی داستان از زبان هریسون (با نام مخفف هَری در داستان) موضوع مهاجرت، تضاد فرهنگی دو کشور غنا و انگلستان، سازگاری با شرایط و قوانین جدید، و روبه‌روشدن با فضای پر از جرم و جنایت جنوب لندن را به تصویر می‌کشد.»
استفن کلمان سال ۱۹۷۶ در شهر لوتن انگلستان به دنیا آمد. فعالیت جدی ادبیاش را از سال ۲۰۰۵ با نگارش نمایشنامه آغاز کرد. کبوتر انگلیسی نخستین رمان اوست که سال ۲۰۱۱ منتشر شد و همان سال در فهرست نهایی جایزه بوکر قرار گرفت و نامزد نهایی جایزه کتاب نخست گاردین نیز شد. این رمان همچنین نامزدی دریافت جوایز ادبی دِزموند اِلیوت و گَلَکسی نشنال بوک سال ۲۰۱۱ و ایمپَک دابلین سال ۲۰۱۳ را در پرونده دارد.
کبوتر انگلیسی در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ نامزد پنج جایزه‌ معتبر از جمله بوکر ۲۰۱۱ شده است.
این رونمایی چهارشنبه، ۲۲ خرداد‌ از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در محل کتابفروشی افق، واقع در خیابان انقلاب، جنب سینما سپیده، نبش کوچه‌ اسکو برگزار می‌شود.

ایبنا

Categories: اخبار