وبــــ سایتــــــ محـمد جـوادی

نشر افراز

سال نشر: ۱۳۹۱

ترجمه شده از زبان انگلیسی

اتاق، جدیدترین رمان خانم داناهیو است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. این رمان برگرفته از زندگی «جوزف فریتزل» جنایتکار اتریشی است که در محافل و رسانه‌های جهان بازتاب وسیعی داشت. راوی داستان، جک، پسر پنج‌ساله‌ای است که با مادرش مدت هفت سال در اتاقی به مساحت ۱۱٫۵ متر مربع اسیر می‌شوند. در هر فصل از کتاب، همگام با پیش‌رفتن داستان، جک با موقعیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود که از نگاه کودکانه‌ی او با هزاران سؤال همراه است.

با وجود حقیقت تلخی که در جای‌جایِ رمان نهفته است، داستان به‌گونه‌ای زیبا واقعیت‌های دنیای امروز را در قالب زبانی کودکانه به تصویر می‌کشد؛ واقعیت‌هایی که روزمرگی، آن‌ها را برای انسان بی‌اهمیت کرده است. در ترجمه‌ی فارسی هم سعی شده از زبان کودکانه، چه در انتخاب واژه‌ها و چه در ساختِ دستوری جمله‌ها استفاده شود. به عنوان نمونه، در سطح واژگانی، به جای کلمه‌ی «داخل» گاهی از «توی» و گاهی از «تو» و در سطح دستوری، به جای ساختِ «توی تخت رفتم.» از «رفتم توی تخت.» استفاده شده است. گفتنی است در ترجمه‌ی کتاب بعضی واژه‌ها به‌صورت ایرانیک آورده شده‌اند. هدف از این کار، درک بهتر داستان و فضای آن برای خواننده و انتقال بهتر و دقیق‌تره منظور نویسنده است؛ به‌ویژه در بخش‌هایی که شخصیت‌بخشی به اشیاء و چیزهای مورد علاقه‌ی جک نمایان است. همچنین به دلیل وجود برخی تفاوت‌های فرهنگی سعی شده ترجمه‌ی شعرها و ضرب‌المثل‌ها به‌گونه‌ای باشد که ضمن انتقال صحیح مفهوم آن‌ها، برای خواننده‌ی فارسی قابل فهم‌ باشد.

در ترجمه‌ی رمان اتاق، دو چالش مهم پیش رویم بود. اول اینکه، به دلیل ظرافت‌های خاصه کودکانه‌ داستان، باید درک کاملی از تصور ذهنی کودکان در این محدوده‌ی سنی پیدا می‌کردم، که البته این موضوع مرا بر آن داشت تا برای نزدیک‌شدن به دنیای آن‌ها، دایره‌ی واژگانی‌شان، چگونگی اَداکردن جمله‌ها و درک آن‌ها از محیط اطرافشان با متخصصان روانشناسی کودک مشورت کنم و مدت‌زمانی را نیز با کودکان چهار تا پنج‌ساله بگذارنم. همچنین، از آنجا که نگاه‌کردن به زندگی از دید کودکی که با دیگران فرق دارد و از بدو تولد در اتاقی محبوس بوده و تا به حال همسن‌و‌سال‌های خود را ندیده است، نیازمندِ برقراری ارتباطی قوی با داستان بود، ترجمه را دو بار بازبینی و ویرایش کردم. در این راه از سایت www.roomthebook.com که محیط آن اتاق و وسایل داخل آن را به‌شکل سه‌بعدی به تصویر کشیده است نیز بهره‌ی بسیار بردم.

رمان اتاق در سال ۲۰۱۰ نامزد دریافت جایزه‌ی بوکر و هم‌زمان، بهترین و پرفروش‌ترین کتاب سال مجله‌ی نیویورک‌تایمز شد. همچنین در همان سال، جایزه‌ی راجرز رایترز را نیز از آن خود کرد. از دیگر جوایزی که این کتاب کسب کرده عبارتند از:

  • Commonwealth Writers (Canada and the Caribbean), 2011
  • ALA Notable Book, 2011
  • Alex Award, 2011
  • Indigo Books Heather’s Pick, 2010
  • Salon Book Award, 2010
  • Publisher’s Weekly Listen Up Award, (Audio Book of the Year), 2010
  • Irish Book Award, 2010


[۱] .Emma Donoghue

[۲]. Joseph Fritzl