وبــــ سایتــــــ محـمد جـوادی

مترجم: محمد جوادی

نشر: مروارید

سال نشر: ۱۳۹۰

جاده ‌ی سه‌ روزه اولین رمان جوزف بویدن (Joseph Boyden) کانادایی است که محمد جوادی آن را ترجمه کرده و انتشارات مروارید به چاپ رسانده است. نام کتاب از بخشی از فرهنگ و آیین سرخپوستان آمریکای شمالی گرفته شده است که به مرگ و گذر از این دنیا به دنیای دیگر اشاره دارد. سبک معماگونه‌ی داستان مخصوصاً در چند فصل اول که راوی مشخصی ندارد، کاربرد مونولوگ‌های فراوان و گاه مبهم، همراه با دیالوگ‌هایی میان راویان و دیگر شخصیت‌ها، تغییر مداوم زمان و مکان و نیز استفاده از توصیف‌های جزء به جزء، شیوا، بدیع و زنده، خواننده را مشتاقانه به دنبال‌کردن داستان ترغیب می‌کند.

حوادث این رمان در دو فضای جنگ، مناطق جنگی اروپا در خلال جنگ جهانی اول، و طبیعت وحشی کانادا اتفاق می افتد و خواننده را از یک سو در بطن جنگ همراه با ترس، اضطراب، وحشت و لطمه های روحی و فیزیکی سربازان قرار می‌دهد و از سوی دیگر با عقاید، رسوم و زندگی سرخ‌پوستان قبایل آمریکای شمالی آشنا می‌کند.

این رمان برگرفته از زندگی واقعی قهرمان کانادایی در جنگ جهانی اول به نام فرانسیس پگاماگاباو (Francis Pegamagabow) از قبیله­ی اوجیب­وی (Ojibwe) است که، براساس آمارهای غیر رسمی، ۳۷۸ را به تنهایی کشت و یکی از معدود سربازان کانادایی بود که تمام جنگ جهانی اول را، از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸، در جبهه­ها جنگید.

گفتنی است این کتاب تاکنون به پانزده زبان ترجمه شده و در بیش از پنجاه کشور جهان به چاپ رسیده و کمی پس از انتشار، جوایز متعددی از محافل ادبی  گوناگون کسب کرده است که عبارتند از:

 

·         پرفروش ترین رمان سال ۲۰۰۵ کانادا

·         قرار گرفتن در فهرست پرفروش ترین رمان های جهان

·         برنده‌ی جایزه‌ی  سال   ۲۰۰۵ (ROGERS WRITER’S TRUST FICTION)

·         برنده‌ی جایزه‌ی  سال   ۲۰۰۶ (AMAZON.CA/BOOKS IN CANADA FIRST NOVEL)

·         برنده‌ی جایزه‌ی  سال   ۲۰۰۵  (THE CBA LIBRIS FICTION BOOK OF YEAR)

·         برنده‌ی جایزه‌ی  سال   ۲۰۰۵  (MCNALLY ROBINSON ABORIGINAL BOOK OF YEAR)

·         برنده‌ی جایزه‌ی سال۲۰۰۶ (CAA  MOSAID TECHNOLOGIS INC. AWARD FOR FICTION)

·         نامزد جایزه‌ی سال   ۲۰۰۵  (GOVERNOR GENERAL’S LITRARY)

·         نامزد جایزه‌ی  سال   ۲۰۰۵(BARNES AND NOBLE DISCOVER GREAT NEW WRITERS)

·         نامزد جایزه‌ی  سال   ۲۰۰۶  (IMPAC DUBLIN)

 این رمان، اولین بخش از  سه­گانه­ی برد (Bird Trilogy) است؛ سه­گانه­ای که جوادی بخش دوم آن را با نام «از میان صنوبرهای سیاه» به پایان رسانده است و بخش سوم نیز به‌گفته‌ی نویسنده در آینده‌ای نگارش آن آغاز می‌شود. از میان صنوبرهای سیاه به زندگی پسر زاویر یعنی ویل برد (Will Bird) می‌پردازد.