وبــــ سایتــــــ محـمد جـوادی

مترجمان: محمد جوادی، حبیب گوهری راد

نشر: رادمهر

ترجمه شده از زبان فرانسه

کریستین بوبن (نویسنده ی کتاب) در سال ۱۹۵۱ در فرانسه در شهر کوچکی به نام کروزو به دنیا آمد. کودکیِ آرام و بی دغدغه ای را پشت سر گذاشت و در جوانی در همین شهر به تحصیلات آکادمیک پرداخت. در نگاه اول، او نویسنده ای آرام به نظر می رسد که در چهراه اش هم نمایان است. اما خواننده پس از خواندن آثار او جذب تفکر، نگاه درونی و اندیشه ی این نویسنده می شود. کریستین بوبن در آثار خود تلاش می کند با هنرمندی تمام، مفاهیم ساده ای چون «زندگی»، «عشق»، «کودکی» را برای خواننده اش توصیف کند. پدیده ی عشق از دید روایتگر کتاب های بوبن اسرارآمیز،رهایی بخش و حیات دهنده است. این نویسنده در رمان زندانی در گهواره به زیبایی به توصیف شهر کروزو می پردازد؛ شهری که در آن متولد شده است. در بخش هایی از کتاب آمده است:

«من در شهری متولد شدم که بذرهای کاشته شده در آن از جنس فولاد بود. درون گهواره ای چدنی به شکل گلوله ی توپ به دنیا آمدم، در خانواده ای پرورش یافتم که وقتی آنان را بمباران سؤال می کردی، از جنس فولاد آبدیده می شدند…

…همچون زندانی در گهواره به پشت می خوابیدم و به تماشای کارگاه های آهنگری ملکوتی و ابرهای معلق در آسمان مشغول می شدم؛ ابرهایی که با تکه تکه شدنشان دلم را پاره پاره می کردند.»